pH Metre Uygulama Alanları

Tarım

Toprağın pH değeri belirli istenilen seviyede olması halinde ekilen ürünler en iyi şekilde gelişip büyümektedir. İstenilen pH aralığı ise dar bir aralıktadır. Topraktaki pH seviyesinin önemi keşfedildikten sonra, hassas pH metre cihazları kullanılmaya başlanmıştır. Optimum pH seviyesi her bitkide değişiklik göstermektedir. Hidroponi, suda bitki yetiştirme uygulamasıdır. Hidroponi alanında pH seviyesinin kontrolü, toprağa nazaran daha önemlidir. Çünkü hidroponi üretiminde pH seviyesinin çok yüksek veya çok düşük olması ürünlerde ciddi zararlara neden olmaktadır. Ürünlerin pozitif anlamda büyümesini etkileyen yardımcı toprak bakterileri, az miktarda asidik topraklarda görevini yerine getirebilmektedir. Bitkilerin besleyici öğleri, pH değerinin çok yüksek olmasında çözünemeyen bileşikler üretmektir. pH değerinin çok düşük olması durumunda ise zehirli hale gelebilmektedir.

Süt ve Süt Ürünleri

pH metre cihazlarının en çok kullanıldığı alanlardan biriside süt ve süt ürünleri alanıdır. Süt 4.7 pH değerinin altında kesilmektedir. Bu yüzden 4.7 seviyesinin altına muhakkak düşürülmemesi ve sürekli pH kontrolü yapılmalıdır. Süt uygulamalarında pH elektrodu en önemli kısım olarak görülmektedir. pH elektrodu sütün içerisine sokulduktan sonra protein ve yağlar pH elektrodu üzerinde kalıntı bırakırlar. Bu yüzden pH metre elektrodu (kullanılmadığında) koruma çözeltisi içinde kalması gerekmektedir. Elektrod ayrıca sert peynirde kullanılması için sivri uçlu olması ve mekanik baskıya dayanıklı olması gerekmektedir. Süt uygulamalarında pH metre günlük olarak kalibre edilmesi tavsiye edilmektedir.

Et ve Et ürünleri

Et, balık gibi ürünlerde ürünün tazeliğinin tespiti ve sürekli taze tutulması için ph metre ile kontrolünün yapılması gerekmektekdir.

Tıbbi Ürünler

Küften üretilen antibiyotik ilaçlar, net bir pH değerinde üretilir. Yanlış pH değeri ile üretilenler, ilaç yerine zehir üretebilir.

Yüzme Havuzları

Yüzme havuzunda bulunan suyun pH değeri, deriye zarar vermemesi için nötr ya da çok az alkali olmak zorundadır. Çok düşük pH değeri yüzme havuzu borularında korozyona sebebiyet verir.

Tropik Balık Üretimi

Pahalı balıklar genellikle kesin bir pH değerinde yaşamaktadır. pH seviyesinin çok az yükselmesi veya çok az düşmesi balık ölümlerine sebep olmaktadır. Örneğin, Neon Tetra balığı 7.0 pH değerinde, Melek balığı 6.8 pH değerinde yaşayabilmektedir. Tatlısu balıklarının genel pH aralığı ise 6 ile 8 arasındadır. Tuzlu su akvarumlarının pH seviyesi 8.3'te tutulması gerekmektedir. Anlaşıldığı üzere, pH metre akvaryum sahibi olanlar için çok önemli bir cihazdır.

SAYFA BAŞI