pH Nedir?

Kısa tabir ile pH, sıvının asitlik bazlık derecesini ifade eden bir terimdir. p ve H harflerinin ise anlamları bulunmaktadır. Bunlar, p, Güç (power) ve H ise hidrojenin baş harflerinden oluşmaktadır. pH harflerinden de anlaşılığı üzere hidrojen iyon konsantrasyonu hesaplanarak değer meydana gelmektedir. oH(hidrooksit) ve Hidrojen iyonlarının farkı alınarak pH değeri belirlenmektedir. Asidik bir solüsyonda H iyonlarının sayısı, OH iyon saysından fazladır. Diğer taraftanda da, alkali bir sıvıda OH iyonlarının sayısı H iyonlarının saysından fazladır.

pH başka bir tabirle hidrojen iyonlarının negatif logaritmik ifadesidir. 25 derecede pH seviyesi 7.00 olan bir sıvı nötr olarak, 7.00'ın altında olan maddeler, asid ve 7.00'ın üstünde olanlar ise bazik (alkali) olarak adlandırılır.

pH ölçümü için bilim adamları uzun yıllar uğraşmış, fakat ilk yıllarda başarılı ölçüm alınmakta zorlanmışlardır. Arnold Orville Beckman 1934 yılında ilk pH metre cihazını üretmiştir. Kısa bir süre sonunda ise 126,000 adet cihaz üretmeyi başarmıştır.

Beckman'ın bu başarısından sonra pH metre cihazları çoğalmış ve endüstriyel alanda pH metre cihazları kullanılarak ciddi başarılar sağlanmıştır.

SAYFA BAŞI